Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Електромобил во ретро стил - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Електромобил во ретро стил
19.08.2011

Една ваква креација може да доаѓа само од Morgan. Старомодната британска марка која успешно држи чекор со новото време се зафатила со конструирање на модерен електромобил во ретро стил.

morgan-garaza-1-2011-1

Интересно е што современата технологија на електричниот погон ќе биде вградена во автомобил кој е создаден со помош на класичен, поточнo традиционален терк кого Morgan го користи повеќе од 100 години.

Електромобилот на Morgan ќе биде создаден со помош на низа компании кои произведуваат компоненти за електрични возила и според извори од компанијата ќе бидат избрани најдобрите компоненти кои во моментот се нудат на пазарот.

Инженерите веќе одамна работат на неговиот развој, а првиот прототип кој е многу блиску до серискиот модел ќе биде прикажан за неполн месец во Велика Британија.

Електричниот Morgan e создаден на шасијата на моделот Aero Supersport и затоа ќе го носи името Aero Supersport +E, и место моќниот V8 на BMW под хауба ќе носи електромотор со моќност од 95 КС.

Според инженерите на Morgan благодарение на лесната конструкција од панели на алуминиум моќноста е доволна за на Aero Supersport +E да му озовможи пристојни перформанси.

Електромоторот енергијата ќе ја добива од пакет литиум-јонски батерии кои ги испорачува специјалистот Zytek. Во моментот од Morgan молчат за перформансите и автономијата на електромобилот.

Она што остава впечаток е податокот дека електромоторот е спарен со класичен мануелен менувач нешто што до сега не го направил ниту еден производител. Но, во Morgan истакнуваат дека тоа е дел од традицијата на марката.

Нивните инженери се потрудиле и успеале да направат одлична симбиоза и да достигнат добри перформанси и поголема автономија. Овие нешта се дел од традиционалниот начин на градба на автомобил велат од Morgan.

Кога ќе почне сериското производство на Morgan Aero Supersport +E сеуште не се знае.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat