Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Евтин автомобил не е во планот на Toyota - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Евтин автомобил не е во планот на Toyota
26.03.2012

Шефот на Toyota Motor Corporation, Акио Тојода, изјави дека јапонската марка нема да прави евтини автомобили и дека нема да оди на зголемување на продажбите по секоја цена.

akio-toyoda-zboruva-1-2012-1

Тојода настапува со идејата дека Toyota ниту во еден момент нема да го ризикува квалитетот само за да понуди ниска цена. „Ние сме производител со комплетна гама и за да се развиваме постојано мораме да остваруваме одредена заработка од секој автомобил,” вели Тојода.

„Без оглед дали се работи за голем или мал автомобил тој треба да биде технички и технолошки напреден и да ги задоволува стандардите на Toyota, кои марката ги изгради со текот на децениите.”

„Не е можно Toyota да понуди автомобил за 6.000 долари како што на пример тоа го прави Tata, едноставно квалитетот на Toyota не е толку евтин, а воедно неможе да се постигне толкав квалитет за таа цена,” наведува Тојода.

Имено Toyota се обиде на пазарот во Индија да испрати евтин автомобил, станува збор за моделот Enios кој и покрај намалувањето на цената сепак, неможе да се продава за помалку од 7.800 долари и е поскап од конкурентите.

Тојода наведува дека Toyota треба да го стави фокусот на серден и висок пазарен сегмент каде што до сега е докажано дека тука лежи силата на марката.

„Кина има преку 1 милијарда население, но на нас ни се важни 200 до 300 милиони како што е на пример пазарот во САД. Убаво е да си производител со најмногу продажби, но тоа не е се на светот. Според мене допрва ќе има промени меѓу првите 5 или 7 компании на светот,” завршува со своето видување Тојода.

Ваквата реакција на Тојода доаѓа откако Nissan ја најави својата нова евтина марка Datsun и откако Volkswagen најави дека ќе почне со развој на мал евтин модел наменат за пазарите во Кина и во Индија.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat