Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Fiat и Mazda заедно прават родстер - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Fiat и Mazda заедно прават родстер
25.05.2012

Групацијата Fiat и јапонската марка Mazda постигнаа необврзувачки договор за заеднички развој на родстер којшто треба да ја наследи актуелната Mazda МX-5, а ќе носи беџ и на Alfa Romeo.

mazda-mx-5-super-light-1-2012-1

Од заедничкиот проект на Mazda и на Fiat, односно Alfa Romeo, ќе произлезат два сосема различни модели кои ќе ја делат само супер лесната шасија на чиј развој веќе работат инженерите на Mazda.

Родстерите ќе носат мотори, менувачи и други механички компоненти својствени за секоја марка. Истото ќе се случува и со дизајнот. Па така Alfa ќе биде Alfa, a Mazda ќе си биде Mazda.

Она што е голем плус за родстерите е што и двата ќе се произведуваат во Јапонија во фабриката на Mazda во Хирошима каде се поставени посебно високи критериуми за завршна контрола од која директно произлегува квалитетот на возилата.

Се очекува Mаzda прва да излезе на пазарот со својот родстер во 2014 година, а една година подоцна да се појави и родстерот на Alfa Romeo.

Според шефот на Fiat, Серџо Маркионе здружувањето со Mazda е јасен показател дека групацијата има намера да ја воздигне Alfa Romeo како марка, а родстерот на Mazda со својот погон на задна оска совршено ќе одговара на имиџот на Alfa.

Соработката меѓу Fiat и Mazda нема да застене тука. Официјалниот договор ќе биде потпишан во втората половина на годината, а дотогаш ќе се разгледуваат и други можности за соработка.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat