Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Fiat ќе вози со мотор на Ferrari - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Fiat ќе вози со мотор на Ferrari
06.06.2012

Од Маранело пристигнува информација во која стои дека Ferrari ќе инвестира 50 милиони евра во развој на нови мотори кои ќе можат да се вградуваат и во други модели на групацијата на Fiat.

ferrari-motor-sredina-1-2012-1

Според договорот којшто е склучен меѓу Fiat и Ferrari станува збор за два мотори кои ќе се вградуваат во новата генерација на Maserati Quattroporte и Maserati GranTurismo, првиот кросовер на Maserati, Kubang и во новиот знаменосец на Alfa Romeo.

Сеуште нема прецизна информација за какви мотори станува збор, но се очекува послабиот да биде V6 битурбо со моќност од околу 450 КС, а вториот да биде атмосферски V8 со моќност од околу 500 КС кој ќе ги замени постоечките V8 мотори од 4.3 и 4.7 литри што ги користат Ferrari и Maserati.

Кој ќе биде прв од двата мотори што ќе се појави во некој од наведените модели исто така не се знае, но најавата е дека тој би се појавил во 2014 година.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat