Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Fiat создава нова генерација возила - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Fiat создава нова генерација возила
04.10.2011

Алијансата на Fiat и на Chrysler создава нова генерација на возила кои ќе се пробиваат на конкуретниот европски пазар на мали автомобили, а од него треба да произлезе и идниот мал SUV на Fiat.

fiat-sedici-1-2011-1

Малиот SUV на Fiat ќе биде брат близнак на идниот така наречен бебе – Jeep, но од новата генерација возила нема да произлезе само тој туку уште низа мали модели кои ќе ги носат ознаките на Chrysler и на Fiat.

Новата генерација на возила ќе биде поставена на новоразвиена платформа која ќе ја замени платформата на Grande Punto, настаната од соработката меѓу Fiat и General Motors.

Предност на новата платформа е тоа што ќе биде создадена за да се продава и во Европа и во Америка (Северна и Јужна), а од неа произлезените компактни SUV модели ќе се продаваат под беџот на Fiat, Jeep, Alfa Romeo и на Dodge.

Останатите модели пак ќе се продаваат под беџот на Fiat и на Chrysler. Оваа платформа покрај малите автомобили треба да ги понесе и нивните повеќенаменски изведеници како малиот ван Fiat Idea.

Планот на Fiat е новиот компактен SUV на пазарот да простине за околу две години од сега со што ќе го замени досегашниот десетобоец во сегментот Sedici кој е развиен во соработка со Suzuki и е близнак на SX4.

Врз новата платформа ќе бидат поставени и новата генерација на Grande Punto, како и новата генерација на Alfa Romeo MiTo. Според Серџо Маркионе новата платформа на Fiat и на Chrysler ќе биде водечка во сегментот.

Возилата поставени на оваа платформата ќе се произведуваат во фабриката на Fiat, Mirafiori во Италија од следната година, а подоцна ќепочне производство и во фабриката во Србија. Тоа значи дека и малиот Jeep ќе се произведува во Европа.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat