Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Финалисти за Светски автомобил за 2010 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Финалисти за Светски автомобил за 2010
05.02.2010

Организаторите на меѓународниот избор за Светски автомобил на годината 2010 или WCОTY - World Car of the Year соопштија кои се десетте автомобили кои што влегуваат во финалниот избор.

world-car-of-the-year-logo-1

Од вкупно 31 автомобил кои зедоа учество во изборот за Светски автомобил на годината жирито избра куса листа од десет автомобили – Audi Q5, BMW X1, Chevrolet Cruze, Kia Soul, Mazda 3, Mercedes E Класа, Opel Insignia, Porsche Panamera, Toyota Prius и Volkswagen Polo.

Колку за потсетување последниот во листата наредена по азбучен ред Volkswagen Polo во ноември минатата година беше избран за Европски автомобил на годината за 2010.

Конкурсот за избор на Светски автомобил на годината вклучува уште три  категории: Светски спортски автомобил на годината, Најзелен автомобил на годината и автомобил со Најдобар дизајн.

Финалисти за спортски автомобил на годината се: Aston Martin V12 Vantage, Audi R8 V10, Audi TT RS, BMW Z4, Ferrari California, Jaguar XFR, Lotus Evora, Mercedes E 63 AMG, Nissan 370Z, Porsche GT3 и Porsche Boxter/Cayman.

Финалисти за најдобар зелен автомобил на годината за 2010 се: Ford Fusion Hybrid, Honda Insight, Mercedes S400 BlueHybrid, Toyota Prius и Volkswagen Passat, Golf, Polo BlueMotion.

Во финалето на категоријата Најдобар дизајн влегуваат Chevrolet Camaro, Citroen C3 Picasso, Kia Soul и Toyota Prius.

За победниците во секоја од категориите гласа жири комисијата составена од 45 автомобилски новинари од целиот свет, а резултатите како и до сега ќе бидат објавени во април на автомобилскиот салон во Њујорк.

Светски автомобил на годината за 2009 беше Volkswagen Golf VI, a година претходно за Светски автомобил на годината беше избрана Mazda 2.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat