Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Focus ST е најпосакуван спортски компакт - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Focus ST е најпосакуван спортски компакт
14.03.2013

Спортската изведба на Ford Focus која ја носи наставката ST се појави на пазарот во октомври минатата година и во само три месеци успеа да се искачи на прво место по продажби во Европа.

ford-focus-st-1-2013-1

Новиот Focus ST во последното три месечје од 2012 година успеа далеку да го надмине досегашниот лидер во класата Golf GTI. Во само три месеци дури 1.984 купувачи се одлучиле за Ford Focus ST.

Продажбата кажува дека 44% од купувачите се одлучиле за Focus ST, додека за Golf GTI се одлучиле само 33% љубители на овие машини. Трет во групата е Мegane RS кого го избрале 12% од купувачите.

Истражувањето го објавува агенцијата за статистика Polk чии експерти во дијалог со купувачите откриваат дека Focus ST привлекува со пониска цена, покомфорна суспензија и поширок избор на дополнителна опрема.

Дополнително тој располага со мотор од 250 КС и до 100 km/h забрзува за 6,5 секунди. Од друга страна падот на Golf GTI се врзува и со очекувањето на новата седма генерација на GTI која има 220 КС и спринтува до 100 km/h за 6,5 секунди.

Третиот во групата Megane RS има 265 КС и од место 100 km/h лови 6,1 секунди. Воедно тој е носител на рекордот на Нирбугринг за автомобили со погон напред.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat