Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Ford Focus е најпродаваниот автомобил - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Ford Focus е најпродаваниот автомобил
03.09.2012

По првата половина на годината, односно после изминати седум месеци Ford Focus ја надмина по број на продажби Toyota Corolla и во моментот е најпродаваниот автмобил на светот.

ford-focus-na-lenta-1-2012-1

Од Ford наведуваат дека од почетокот на годината до крајот на месец јули се продадени 522.821 примероци на Focus од кои 153.400 завршиле на пазарите во Европа.

Големите бројки се надоврзуваат на остварувањата од минатата година кога Ford продаде 860.000 примероци на Focus во цел свет. Годинава заклучно со јули се продадени повеќе примероци и од Toyota Corolla и од Volkswagen Golf.

Воедно со Focus, Ford крунисува едно големо достигнување. Имено од лентите на фабриката на Ford во Рајонг во Тајланд се симна 350 милионитото возило со беџот на Ford во историјaта на марката кое е токму Focus.

Бројката од 350 милиони произведени примероци во 109 годишната историја на Ford е еквивалент на производство на едно возило на секои 10 секунди. Бројката е далеку поголема од 200 милиони на Toyota.

Има уште една споредба. Доколку овие 350 милиони возила се наредни едно зад друго стигнуваат до месечината и назад и тоа два пати.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat