Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Ford го најавува Focus Zetec S - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Ford го најавува Focus Zetec S
02.12.2011

Ford ја прикажа во моментот најспортската изведба на новата генерација на Focus која својствено за компанијата е означена како Zetec S и е најавена да се појави на пазарот во февруари следната година.

ford-focus-zetec-s-1-2011-1

Најважниот елемент кај Focus Zetec S е турбо бензинецот од 1.6 литри Ecoboost кој испорачува 180 КС доволни за спринт до 100 km/h за 7,9 секунди и максимална брзина од 222 km/h.

Покрај моторот главна разлика во однос на обичниот Focus се единствениот аеродинамичен кит кој вклучува преден спојлер, спојлер на кровот, широки прагови и леснометални бандажи од 17 инчи.

Нови се и задните светла со светлечки диоди, а подвозјето добива пониски и поцврсти пружини. Интересно Ford наведува дека Zetec S пакетот на опрема може да се добие и со други мотори.

Бензинецот 1.6 со 125 КС, дизелот 1.6 TDCi со 115 КС и помоќниот дизел 2.0 TDCi со 163 КС. Цената на Focus Zetec S 1.6 со 180 КС треба да стартува од околу 21.000 евра, а покрај хечбекот со пет врати ќе се нуди и комбито.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat