Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Ford Mondeo наскоро со наследник - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Ford Mondeo наскоро со наследник
29.09.2011

Ford објавува информација во која стои дека новата генерација на Mondeo е на прагот и дека ќе биде претставена на претстојниот салон на автомобили во Женева во март следната година.

ford-monedo-nova-gen-1-2011-1

Новата генерација на Mondeo ќе го наследи стилот најавен со концептот Evos, а под личниот и агресивен дизајн ќе се сокриваат најновите технологии со кои располага производителот.

Дизајнот останува во стил на дизајнерскиот јазик на Ford наречен Kinetic 2 кој подразбира хексагонална маска поставена малку повисоко во предниот браник и развлечена по ширина кон која се приклучуваат тесните искосени светла.

Агресивноста на спортист е нагласена со набабрените странични крила, спојлерот во предниот браник, набабрувањето на хаубата и нискиот куполест кров кој балго се спушта кон извлечениот задник од каде штрчат две издувни цевки.

Под хауба на новиот Mondeo ќе работат турбо бензинците EcoBoost од 1.6 литри со 150 и 180 КС и 2.0 литарецот со 200 КС. Тука се и дизелите 1.6 TDCi со 115 КС и 2.0 TDCi со моќност од 137 и 163 КС.

Ford Mondeo треба да профитира и од новиот хибриден погон кого Ford ќе го развива во соработка со Toyota.

Погонот останува на предни тркала, a шасијата ќе биде подобрена верзија на шасијата која веќе работи во актуелниот модел и според инженерите носи доволно добра конструкција која не бара менување само подобрување.

Дополнително ќе биде вградена и варијанта на самоблокирачки диференцијал со електронски надзор кој ќе го префрла вртежниот момент кон погонското тркало со подобра тракција во свијок за да се намали ефектот на подуправување.

Следи понатамошно подобрување на квалитетот на материјалите во кабината и значително повисоки нивоа на опременост.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat