Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Honda влегува во WTCC - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Honda влегува во WTCC
06.02.2012

Honda најавува дека со новата генерација на хечбекот на Civic ќе се натпреварува како фабрички тим во Светскиот шампионат за модификувани сериски автомобили или WTCC.

honda-civic-wtcc-1-2012-1

Секако Honda нема да влезе сама во овој популарен шампионат. Спортската програма предвидува партнерство со Mugen фабрикиот тјунер на марката којшто ќе испорачува мотори и спортската фирма JAS Motorsport.

Тие веќе имаат искуство со WTCC од претходните години кога настапуваа со Honda Accord, ќе ја конструираат шасијата на тркачката верзија на Civic и ќе раководи со тимот во текот на сезоната.

„За да учествуваме во WTCC со европскиот Civic ќе развиеме сосема нов мотор,” вели извршниот директор на Honda, Таканобу Ито. Според него тоа ќе биде 1.6 литарски четири цилиндарец со турбо натполнење.

Моторот ќе има директно вшприцување на горивото и ќе одговара на техничките правила на FIA кои одговараат на класата Super 2000. Отткука се раѓа прашањето за враќањето на Honda во светот на мотоспортот и евентуалниот влез во Ф1 во 2014 година.

Honda годинава ќе ја мине во подготовки за да може да стартува во шампионатот од следната сезона. Меѓутоа се одвиваат преговори со FIA за да може да излезе на патека кон крајот од сезоната.

Желбата на Honda е годинава да вози на трките во Јапонија, во Кина и во Макао, а од вгодина да се натпреварува паралелно и во Британскиот шампионат на модификувани сериски автомобили BTCC.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat