Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
И победата оди во раце на... Toyota! - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
И победата оди во раце на... Toyota!
29.01.2013

Првичните пресметки се обистинија. Toyota повторно стои на врвот на светот и го носи приматот најголем производител на автомобили. По пехот во 2011, минатата година јапонците го победија GM.

toyota-corolla-furia-koncept-1-2013-1

Според бројките објавени од водечката економска агенција Bloomberg, Toyota е лидер во светски рамки со 9.748.000 продадени возила во 2012 година, додека General Motors е на второ место со 458.000 возила помалку.

Вкупната бројка на GM изнесува 9.290.000 возила, а веднаш зад него е концернот Volkswagen со вкупно продадени 9.100.000 нови возила. Интересно е што во однос на 2011 година Toyota продала безмалку 2 милиони возила повеќе.

Јапонскиот гигант минатата година забележал раст од 23% споредбено со 2011 година кога се продадени само 7.950.000 нови возила. Големиот раст најмногу се должи на зголемување на продажбите на пазарите во Азија и во Индија.

Toyota забележала најголем раст на пазарот во Индија, но на високо рамниште стојат и пазарот во Јапонија каде се продадени 2.410.000 возила и во САД каде до купувачите пристигнале 2.080.000 нови возила.

За годинава Toyota поставува нов репер. Најголемиот производител на автомобили на светот планира да продаде 9.910.000 примероци, а за носител на продажбите се смета новата Corolla.

Минатата година Corolla му го отстапи местото најпродаван модел на светот на Ford Focus, кој глобално забележа 966.000 продажби.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat