Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Infiniti вози на електрика - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Infiniti вози на електрика
09.04.2012

На салонот во Њујорк Infiniti го претстави електричниот концепт LE кој за две години ќе стартува со сериско производство и ќе се нуди на пазарите во Северна Америка и Јапонија и Европа.

infiniti-le-1-2012-1

Големо внимание при создавањето на концептот, кој е многу блиску до сериски модел, дизајнерите на Infiniti посветиле на каросеријата која искажува одлична аеродинамика за намалување на потрошувачката на енергија.

Деталите како што се целосно затворената маска, посебно профилираната хауба, предното стакло со внимателно одбран агол кое како да е слеано со каросеријата и леснометалните бандажи со посебен дизајн овозможуваат коефициент на отпор на воздух од Cd 0,25.

Гумите имаат низок коефициент на триење и им овозможуваат на литиум-јонските батерии да му поклонат на Inifniti LE автономија од 160 km. Eлектромоторот има моќност од 136 КС и вртежен момент од 325 Nm.

Infiniti LE се перчи со луксузно уредена кабина која нуди полн комфор за четири патници кои уживаат во со кожа преслечените седишта и врати и високото ниво на опременост на кое би позавиделе и автомобили од повисоки класи.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat