Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Jaguar го најавува концептот C-X16 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Jaguar го најавува концептот C-X16
18.08.2011

Неполн месец пред премиерата на салонот во Франкфурт, Јaguar го најавува концептот на малиот спортист кој ќе ја носи кодната ознака C-X16 и ќе биде основа за идните модели од серијата XE.

jaguar-c-x16-1-2011-1

 

Концептот C-X16 е дело на дизајнерот на марката Иан Калум кој открива неколку детали за него и го објавува првиот официјален цртеж. Според Калум новиот мал спортист на Jaguar ќе се нуди во две верзии. Како купе и како кабриолет.

Идејата е да се наследи понудата од поголемиот XK. Јагуар XE заради малите димензии ќе нуди само две места за седење и ќе биде задвижуван од турбо бензинци во V6 конфигурација кои ќе бидат моќни, а штедливи.

Од Јaguar наведуваат дека V8 не е опција.

„Јaguar има смели планови за во иднина и потребни ресурси за да ги оствари. Со нетрпение чекам на светот да му го претставиме новиот концепт,” истакнува бренд менаџерот на Јaguar за Европа, Адријан Халмарк.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat