Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Карбон и алуминиум за Golf GTI - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Карбон и алуминиум за Golf GTI
12.09.2012

Една седмица откако беше претставена седмата генерација на Golf од Волфсбург пристигнува информација дека новиот Golf GTI покрај стандардната ќе има изведба со карбон-фибер и алуминиум.

vw-golf-sedum-1-2012-2

Концепциски моделот е завршeн и веќе тестира на Нирбургринг каде во споредба со обичниот GTI го спушта времето по круг за 7 секунди. Сепак, инженерите не брзаат и го најавуваат за околу две години.

Измените се поопсежни. Преградата меѓу моторот и кабината ќе биде од лесниот алуминиум. Тој ќе се користи и за подот на кабината и за рамката на предното стакло и за уште некои помали елементи од каросеријата.

Понатаму карбон-фибер ќе се користи за изработка на хаубата и на кровот со што вкупната тежина Golf VII GTI во однос на Golf VI GTI ќе се намали за околу 200 kg. Целта на инженерите е вкупната тежина да не мине 1.100 kg.

Инженерите сметаат дека така ќе се постигне динамика и маневрибилност на првиот Golf GTI кој тежеше одвај 810 kg. Моќноста на турбото од 2.0 литри е подигната на 225 КС што е 5 КС повеќе од стандардниот GTI.

Погонот ќе биде на предни тркала, но ќе користи диференцијал од Haldex од петата генерација кој се вградува во верзијата со погон на четири тркала за подобра тракција.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat