Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Карлос Гон си заминува - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Карлос Гон си заминува
26.06.2012

Шефот на алијансата Renault-Nissan, Карлос Гон, официјално најави дека сака да се повлече од позицијата и на советот на директори им даде време од пет години за да најдат негов достоен наследник.

carlos-ghosn-1-2012-1

Карол Гон во своето излагање јасно истакна дека нема намера да биде дел од новата етапа на развој на алијансата којашто е планирана за пет години. Што значи дека во тој период треба да се најде негов заменик.

Тој на крајот на 1990-те години беше наречен „Убиец на Трошоци” и во само три години по неговото доаѓање на чело на Renault компанијата успеа да генерира приход од 3 милијарди евра и повторно да застане на цврсти нозе.

Веднаш после тоа се случи интегрирањето со Nissan со кого Renault велезе во алијанса во 1999 година. Во само 2 години тој успеа да го врати Nissan на здрави нозе со примена на радикални мерки.

Веднаш згасна 3 од вкупно 7 фабрики што Nissan ги имаше во Јапонија и на улица прати 20.000 луѓе. Во 2005 години Гон станува првиот менаџер што стои на чело на две големи компании Renault и Nissan.

Бразилецот по потекло, но со француски пасош во 2009 година лично доби покана од претседателот на САД, Барак Обама да дојде на чело на General Motors и да го спаси заглавениот гигант. Но, Гон ја одби понудата.

Денес алијансата Renault-Nissan раководи со шест марки: Renault, Nissan, Infiniti, Renault Samsung Motors, Dacia и Lada. Постојано бележи позитивен биланс и минатата година застана на трето место по број на продадени автомобили.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat