Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198
Компресор дува во моторот на Macan
15.10.2013

Новиот мал спортски теренец на Porsche кој е поставен на основата на Audi Q5 и го носи името Macan, во основната варијанта под хауба ќе пакува V6 бензинец со механички компресор и 340 КС.

porsche-macan-predpremiera-1-2013-1

Првичните претпоставки дека бензинецот ќе користи турбо полнач паѓаат во вода бидејќи од Porsche се откажале од оваа варијанта. Иако е поставен на основата на Q5, Macan има различен сетап на подвозјето и управувањето.

Меѓуоскиното растојание е исто, но Macan е подолг за 70 mm, поширок е за 44 mm и понизок е за 29 mm. И што е најважно полесен е за 130 kg заради пообилното користење на алуминиум при неговата градба.

Macan користи и погон на четири тркала со диференцијал Torsen, систем старт – стоп, електромеханичко управување и поспортски сетап на подвозјето. Во игра се и два менувачи, рачен со 6 степени или роботизиран со две спојки и 7 степени.

Покрај компресорскиот бензинец со 340 КС во игра се и твинтурбо V6 од 3.6 литри навиен на 400 КС и турбодизел V6 од 3.0 литари. Подоцна под хауба ќе брмчат и четирицилиндерци од 2.0 литри, бензинецот со 230 КС и дизелот со 180 КС.

Премиерата на Macan треба да се случи на салонот во Лос Анѓелес во ноември каде ќе бидат претставени само Macan S со 340 КС и Macan Turbo со 400 КС. Продажбите стартуваат веднаш по цена од 52.


 

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat