Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Конечно! Toyota го претстави GT 86 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Конечно! Toyota го претстави GT 86
29.11.2011

Новото спортско купе на Toyota со погон на задни тркала се појавува во својот оригинален дизан и со оригиналното име. Светот, место до сега вообичаеното име на концептот FT-86, го добива GT 86.

toyota-gt-86-1-2011-1

Со GT 86 како идеолошки наследник на оригиналното култно купе Corolla Levin AE86, Toyota им се враќа на корените. Светската премиера е утре на салонот во Токио, а комерцијализацијата во Европа стартува кон средина на следната година.

Пред премиерата Toyota открива детали и фотографии од GT 86. Купето кое покрај под беџот на Toyota ќе се продава и под беџот на Subaru и под беџот на Scion само во САД.

Под хаубата работи 2.0 литарски Боксер со четири цилиндри кој ја користи најновата генерација на системот за директно вшприцување на горивото развиен од Toyota и именуван како D-4S.

toyota-gt-86-2-2011-1

Моторот остварува моќност од 200 КС при 7.000 врт/мин и максимален вртежен момент од 205 Nm при високи 6.600 врт/мин и е спарен со мануелен менувач со шест степени на пренос или автоматик со ист број на степени на пренос.

Податокот за перформансите вели дека максималната брзина изнесува 230 km/h. Спринтот до 100 km/h сеуште не е објавен, но се очекува да биде под 7 секунди, додека просечната потрошувачка е 6,9 l/100 km.

Тежинскиот распоред предна/задна оска е 53/47, а заради хоризонтално поставените цилиндри на моторот тежиштето се наоѓа на само 457 mm од асфалтот информација која Subaru веќе ја објави за својот BRZ.

toyota-gt-86-3-2011-1

Димензиите од 4.240 mm должина, 1.775 mm ширина, 1.285 mm висина со растојание меѓу оските од 2.570 mm, комбинирани со ниското тежиште, одличниот баланс и тежината од 1.180 kg ветуваат врвни динамички карактерситики.

Суспензијата составена од McPherson опружна нога напред, двојни попречни независни водилки одзади и големите вентилирачки дискови сокриени зад леснометални бандажи од 17 инчи дополнително ги нагласуваат способностите за совладување свијоци и прецизното и остро управување.

Одзади работи самозаклучувачки диференцијал кој ја подобрува тракцијата, а за поголемо возачко задоволство инженерите на Toyota овозможиле и исклучување на системот за електронска стабилност на возилото VSC.

toyota-gt-86-4-2011-1

Повеќе информации следат после премиерата, а што се однесува до цената треба да се очекуваат околу 30.000 евра во Европа.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat