Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Купето на Subaru е означено како BRZ - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Купето на Subaru е означено како BRZ
25.08.2011

Купето со погон на задни тркала кое Subaru го развиваше заедно со Toyota и ќе го прави на иста производна лента ги добива иницијалите BRZ кои по некоја случајност имаа значение и на нашиот јазик.

subaru-brz-kupe-1-2011-1

Акронимот BRZ кого Subaru ќе го користи за своето купе доаѓаат од две механички компоненти и од еден збор од општо значење. Буквата B го означува видот на моторот Boxer, буквата R погонот на задни тркала RWD – Rear Wheel Drive.

Се чини дека најмоќно е значењето на буквата Z. Taa доаѓа од зборот Zenith кој во слободен превод означува врв, највисока можна точка која може да се достигне во сферата на живеењето, работата, или, едноставно, врвно достигнување.

Јасно е дека изборот на буквите за ознаката на своето купе Subaru ги бирал внимателно со цел името да остава силен печат подеднакво како и автомобилот кога ќе се пјави пред светската јавност.

Според информацијата која доаѓа од Subaru купето ќе ја доживее светската премиера на салонот во Франкфурт, но само како концепт кој ќе носи полно име BRZ Prologue. Кога, ќе се појави сериската верзија, сеуште не се знае.

Subaru го најавува стартот на производството за пролет следната година. Со ова се потврдува информацијата дека серискиот модел премиерно ќе биде претставен на салонот во Токио во декември годинава.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat