Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Land Rover најавува концепт на Defender - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Land Rover најавува концепт на Defender
05.08.2011

Многу брзо откако еден од шефовите на Land Rover, Колин Грин, најави можна пензија за прекалениот теренец Defender пристигнува информација за концепт на неговиот наследник најавен за Франкфурт.

lr-defender-red-cross-1-2011-1

Во своето излагање Грин најави три можности за иднината на Defender, но се чини дека првата во која стои дека е можно да се подготви негов наследник кој ќе биде поставен на платформата на Discovery е таа што најмногу одговара.

Во информацијата стои дека инженерите веќе работат на подготовка на новата генерација на Defender која како и до сега ќе има изведби со три и со пет врати како и затворени товарни верзии, но и пикап и верзија со мек склоплив кров.

Значи задржување на комплетната гама која го краси овој неуморен работник на Land Rover, но со имплементирање на нови технологии и пред се нови мотори кои ќе му овозможат задоволување на строгите норми за издувни гасови.

Дополнително платформата на Discovery ќе му овозможи да носи и пневматско потпирање со кое ќе се регулира растојанието од подлогата. Под хаубата место сегашниот 2.4 литарец би работел новиот дизел од 2.2 литри од Freelander.

Меѓутоа Defender ќе мора да носи и помоќни мотори. Тука во игра влегува 2.7 литарскиот V6 од Discovery. Менувачите ќе бидат автоматски и мануелени за разлика од актуелниот модел кој нуди со шест степен мануелен менувач

Планот на Land Rover е да продава до четири пати повеќе примероци од Defender отколку што изнесува актуелната продажба од околу 18.000 примероци во текот на минатата година.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat