Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Macan доаѓа во 2014 година - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Macan доаѓа во 2014 година
11.07.2013

Porsche веќе ја најави светската премиера на својот помал спортски теренец Macan за годинава на салонот во Франкфурт, а сега обзнанува дека неговите продажби стартуваат дури в година.

porsche-macan-maskiran-1-2013-1

Иако поставен на платформата на Audi Q5, Macan е полесен и побрз од својот брат близнак и воедно е првиот модел на Porsche после 924, 944 и 968 под чија хауба работат линиски четири цилиндрични мотори.

Колку за потсетување и овие три модели на Porsche беа плод на соработката со Audi, носеа мотори на производителот од Инголштад, а 924 и 944 дури и се произведуваа во фабриката на Audi, во Некарсулум.

На почеток под хауба на Macan ќе работат само V6 мотори. Премиерата ќе ја отворат 3.6 литарскиот V6 со 295 КС и 3.0 литарскиот турбо дизел со 250 КС.

Најмоќната верзија на Macan ќе ја задвижува 3.6 литарецот во битурбо изведба која кон сите четири тркала ќе турка 370 КС. Оваа верзија како и послабите со четири цилиндри ќе се појави подоцна.

Од четрицилиндерците тука се 2.0 литарските турбо бензинец и турбо дизел со 220, односно 190 КС. Сите верзии ќе имаат постојан погон на четири тркала со диференцијал Torsen.

Менувачите рачен или PDK ќе бидат земени на заем од 911 Carrera, а од Porsche тврдат дека Macan ќе биде најспортскиот модел во сегментот. Планот е годишно да се продаваат по 75.000 примероци, а ценовниот старт е од 40.000 евра.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat