Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Macan фрла сенка врз Q5 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Macan фрла сенка врз Q5
29.10.2012

Од Porsche пристигнува информација дека новиот спортски теренец Macan нема ниту оддалеку да наликува на донаторот на платформата Audi Q5 и не само во поглед на дизајн туку и технички.

porsche-macan-prikaz-1-2012-1

Уверувањето за клиентите на Porsche доаѓа од раководителот на одделот за истражување и развој на нови модели на марката, Волфганг Хатц. „Нашиот спортски теренец нема да биде Q5 со беџ на Porsche,” дециден е Хатц.

При создавањето на Macan дизајнерите на Porsche се погрижиле да му поклонат различна каросерија, а инженерите ги преработиле сите компоненти од мотори, преку трансмисии, до потпирање.

„Се е толку ново што ги вчудоневиди инженерите на Audi кои сеуште неможат да поверуваат какви резултати сме постигнале,” горд е Хатц. Тој дополнува дека Macan ќе биде првиот модерен модел на Porsche што ќе носи мотор со четири цилиндри. Сепак, на почеток во понуда ќе бидат само мотори со 6 цилиндри.

Планот е купувачите на Porsche полека да се навикнуваат на промените. Macan ќе биде 210 mm покус од Cayenne, а ќе биде и 50 mm потесен и 40 mm понизок. Веќе се знаат и моторите: три бензинци и три дизели.

Дизелите со зафатнина од 2.0 до 3.0 литри ќе испорачуваат до 190 до 313 КС. И бензинците ќе имаат зафатнина од 2.0 до 3.0 литри и распон на моќност од 220 до 370 КС, а се навестува и хибриден погон.

Премиерата на Porsche Macan е закажана за следната 2013 година на салонот на автомобили во Франкфурт.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat