Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Македонска премиера на Mercedes B Класа - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Македонска премиера на Mercedes B Класа
07.11.2011

Новата класа В на Mercedes сака да биде предводник во сегментот и носи многу новини кои за првпат се вградуваат во еден автомобил од компактната класа, а се карактеристични за повисоките класи.

mercedes-b-klasa-mkd-1-2011-1

Класата В детално ја претставивме пред нејзината светска премиера на салонот во Франкфурт, но да се потсетиме на некои од важните детали како напуштањето на конструкцијата на двоен под, пониското тежиште и одличната аеродинамика.

Полна со безбедносни елементи класата В за првпат во сегментот го нуди системот Pre-Safe односно систем кој мотри над ситуацијата на патот и по потреба алрмира во опасни истуации кога е можен судар.

Системот преку радарскиот систем за предупредување и помош при сопирање мотри и при опасна ситуација акустички и визуелно го предупредува возачот и го подготвува системот BAS кој асистира при сопирање.

Така во моментот кога возачот ќе го допре педалот од сопирачката автомобилот сопира со полна снага. Останатите системи веќе ги набројавме. Класата В се нуди со четири пакети на опрема: Chrome, Sports, Exclusive и Night package.

Во нив се нуди за секого по нешто, односно во согласност со личните вкусови на купувачите. Кабината според уредувањето наликува како да е извлечена од луксузна лимузина, а поставувањето на арматурата може да биде и во Artico вештачка кожа со нагласени шевови.

Од опремата стандардно доаѓа екран од течни кристали остелив на допир кој е поставен на врвот од арматурата и асоцира на уредувањето на еден салон во домовите. Екранот може да има две димензии од 5,8 и од 7 инчи во зависност од изведбата.

Тој е дел од мултимедијалниот систем со пристап до интернет, а нуди и две решенија за сателитска навигација во зависност од буџетот на купувачот. Тој се управува гласовно преку системот Linguatronic и има преклучоци за мобилен и надворешни аудио уреди.

Секако за пазарите со понизок стандард на купувачите како македонскиот Mercedes нуди подостапни опции како обичен аудио систем кој значително ја намалува цената на автомобилот. Кај нас B Класа стартува од околу 24.000 евра.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat