Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Maserati пука на Porsche 911 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Maserati пука на Porsche 911
27.12.2012

Maserati целосно ги откри своите планови за развој кои треба да донесат голем раст на компанијата во следните неколку години и да ја доведат до продажба од 50.000 автомобили на годишно ниво.

maserati-vizija-za-gransport-1-2012-1

Остварувањето на прилично агресивниот план на Maserati e новата генерација на Quattroporte, но исто така големи надежи се полагаат и во новиот мал седан Ghibli и во првиот спортски теренец на марката за кого е сигурно дека ќе се вика Levante.

Така Maserati ќе им се спротивстави на конкуренти како Porsche Panamera, на BMW Серија 5 и на Porsche Cayenne. Подоцна ќе пристигне и помал спортски теренец како конкурент на Porsche Macan.

Моделите GranTurismo и GranCabrio продолжуваат да остваруват добри продажби во својот прилично единствен сегмент, а она што ќе му недостасува на Maserati за целосен напад е модел во нишата каде владее легендарниот Porsche 911.

Но, и за тоа има решение. Од Мaserati пристигнува потврда дека се работи на нов модел со централно поставен мотор изграден на основата на Alfa Romeo 4C. За разлика од 4C во моделот нa Маserati ќе чука значително помоќно срце.

Се зборува за новите мотори кои марката веќе ги најави за во Quattroporte, а се дело на инженерите на Ferrari. Помалиот 3.0 V6 твинтурбо со 404 КС и помоќниот 3.8 V8 исто така твинтурбо со 523 КС.

Претпоставките се дека новиот модел заради својата спортскиот карактер ќе се нарекува GranSport, но ова сеуште не е потврдено.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat