Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Mercedes го претстави S63 AMG - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Mercedes го претстави S63 AMG
19.07.2013

Обединувањето на луксуз и спортски перформанси во едно е специјалност која е резервирана за ретки автомобили, а меѓу најуспешните во оваа група се вбројува лутата изведба на неприкосновената S Класа.

mercedes-s63-amg-1-2013-1

На страна од шпекулациите под хаубата на новиот S63 AMG беснеат 585 КС, послаба верзија нема да има. Погонот е на задна оска, или на сите четири тркала 4Matic кој доаѓа како опција само во подолгата изведба.

Бесната коњица доаѓа од 5.5 литарскиот V8 битурбо во својата најмоќна изведба. Моторот со кодна ознака М157 е спарен со спортскиот 7-степен автоматик Speedshift MCT со три модуси на работа: штедлив-С, спортски-S и мануелен-М.

Испораката на 585 КС е при 5.500 врт/мин, а на вртежниот момент од 900 Nm меѓу 2.250 и 3.750 Nm. Сето ова е доволно за спринт до 100 km/h за 4,4 секунди и кај кусата и кај долгата изведба ако погонот е назад.

Изведбата 4Matic истата дисциплина ја совладува за 4,0 секунди иако заради погонот е пoтешка за 70 kg. Максималната брзина е електронски ограничена на 250 km/h иако S63 AMG многу лесно ја надминува границата од 300 km/h.

Полутите перформанси од претходникот се должат и на помалата тежина за 100 kg постигната со користење на алуминиум и карбон-фибер, но и со инженерски трикови како што е литиум-јонскиот акумулатор за првпат вграден во еден сериски модел.

Овој акумулатор е многу поиздржлив на ниски температури и со 78 Аh ги заменува досегашниот стартер акумулатор и резервниот акумулатор што заштедува тежина од преку 20 kg. Потпирањето е воздушно или магнетно, а сопирачиките по желба можат да бидат карбон-керамички.

Премиерата е закажана за салонот во Франкфурт, а цените се знаат веднаш. Во Германија кусиот S63 AMG чини 149.880 евра, а долгиот S63 AMG 4Matic 152.617 европски банкноти.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat