Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Mitsubishi ги откажува електромобилите - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Mitsubishi ги откажува електромобилите
14.08.2012

Mitsubishi објави дека ќе го запре производството на електромобилите iOn и C-Zero кои се продаваат под марките Peugeot и Citroen заради слабиот интерес на европските купувачи за ваков тип возила.

peugeot-ion-1-2012-1

Покрај копиите Peugeot iOn и Citroen C-Zero во процесот ќе настрада и европската изведба на оригиналот Mitsubishi i-MiEV за кого исто така нема интерес во Европа и покрај агресивните кампањи.

Производството на електромобилот стартуваше во 2010 година во фабриката на Mitsubishi во Јапонија, Митсушима со план да се продаваат по 25.000 примероци годишно, но праксата покажа дека бројките ниту оддалеку неможе да се стигнат.

Од почетокот на производството од производните ленти во Митсушима се симнати 28.000 електромобили, а во првите шест месеци од 2012 година се продадени 935 примероци Citroen C-Zero и 852 примероци Peugeot iOn.

Бројките се на ниво од минатата година и од 2010 година. За овие две години утврдено е дека во Европа можат да се продадат околу 6.000 електромобили годишно од трите марки што е далеку од очекуваното.

Во Mitsubishi велат дека производството не е наполно претснато туку е сопрено со цел да се ревидира неговиот обем. Воедно соработката со PSA продолжува и во моментот се работи на електрична изведба на комерцијалните ванови Citroen Berlingo – Peugeot Partner кои ќе добијат брат и со ознаката на Mitsubishi.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat