Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Mitsubishi Mirage е најекономичен не хибрид - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Mitsubishi Mirage е најекономичен не хибрид
03.04.2013

Иако пазарот на автомобили во Соединетите американски држави е голтач на големи автомобили, со поскапувањето на горивата афинитетите на американците се менуваат и одат кон помалечките.

mitsubishi-mirage-1-2013-1

Па така мераклиите за статистика, какви што се американците, одлучиле да проверат кој е најекономичниот автомобил на нивниот пазар којшто нема хибриден погон.

Споредибте го посочиле Mitsubishi Mirage. Моделот премиерно во САД беше прикажан на салонот во Њујорк. Тој го носи три цилиндричниот 1.2 литарски бензинец опремен со технологијата на Mitsubishi, MIVEC.

Моторот остварува 74 КС при 6.000 врт/мин и е спарен со пет степен мануелен менувач, или со менувач со континуиран преносен однос CVT, зависно од афинитетите на купувачот.

Токму верзијата со менувач CVT е најекономичниот нехибриден бензинец со просечна потрошувачка од 5,8 l/100 km. Оваа верзија во град минува со 6,3 l/100 km, а на отворено и требаат 5,3 l/100 km.  

Продажбите на Mirage стартуваат на есен.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat