Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Mitsubishi си оди од Европа - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Mitsubishi си оди од Европа
12.07.2012

Јапонскиот производител на автомобили Mitsubishi одлучи да ја напушти Европа и купувачите на Стариот континент да ги снабдува со автомобили произведени во Тајланд и во матичната држава.

mitsubishi-nedcar-fabrika-1-2012-1

Mitsubishi за Reuters изјави дека заради слабиот бизнис ја продава својата фабрика NedCar која се наоѓа во холандскиот град Роден, а новиот сопственик е холандскиот производител на автобуси VDL.

Фабриката NedCar е продадена за симболична цена од 1 евро со услов новиот сопственик да ги задржи сите 1.500 работници. Во игра за купување на фабриката беше и BMW, но условите што ги понуди VDL биле подобри.

Воедно јапонските медиуми шпекулираат дека VDL може да склучи договор со BMW и да започне производство на автомобили за Баварците бидејќи BMW веќе бара компанија за да пресели дел од производството заради кратење на трошоци.

Соработката со Toyota е доказ за намерите на BMW. Како и да е, до сега, Mitsubishi во Холандија ги произведуваше моделите Colt и Outlander кои во иднина ќе доаѓаат од Јапонија и од Тајланд.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat