Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Mitsubishi Space Star троши рекордни 3,38 l/100 km - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Mitsubishi Space Star троши рекордни 3,38 l/100 km
04.06.2013

Space Star потроши помалку гориво од фабрички декларираната вредност и со 37,65 литри бензин успеа да мине 1,111 километри, со што оствари најниска потрошувачка од рекордни 3,38 l/100 km.

mitsubishi-space-star-rekord-1-2013-1

Новиот Mitsubishi Space Star, кого наскоро го очекуваме и во Македонија, веќе е претставен во Швајцарија и со најавата за ниска потрошувачка предизвика еден Швајцарец да постави нов рекорд во потрошувачката на гориво.

Феликс Еголф е авио-пилот од Швајцарија, кој во слободното време се занимава со поставување рекорди на потрошувачка на гориво на нови возила, која е пониска од оние кои се измерени од фабриките.

Овие лица кои се занимаваат со ова хоби, дури имаат и свое препознатливо име и ги нарекуваат „хипермилер“, возачи кои успеваат да изминат најмногу километри со еден резервоар гориво.

Претходно, Еголф постигна рекорд во потрошувачката на Mitsubishi ASX со 1.8 литарскиот дизел под хауба кој во негови раце мина само со 3,2 l/100 km. Space Star e новото градско возило на Mitsubishi со декларирана потрошувачката од само 4 l/100 km.

Зад волан на верзијата под чија хауба работи бензинецот од 1.2 литри и 80 КС, опремен со старт/стоп функција, со само еден резервоар гориво или 37,65 литри Еголф мина точно 1,111 километри.

Тоа значи дека просечната потрошувачка изнесува само 3,38 l/100 km, што е за 17% пониско од фабрички декларираната. Патувањето траело 20 часа, а просечна брзина на возење изнесувала 55 km/h.

Ова штедливо парче автомобил наскоро ќе биде претставено и во Македонија, и ќе привлекува не само со штедливоста туку и со изгледот и цената.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat