Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
На TwinAir ќе му помага електромотор - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
На TwinAir ќе му помага електромотор
15.11.2012

Fiat открива дека работи на развој на хибриден систем изграден околу новиот мотор со два цилиндри TwinAir којшто се вградува во повеќе модели и лани ја носеше титулата Мотор на годината.

fiat-500-hybrid-najava-1-2012-1

Моторот се смета за еден од најуниверзалните на пазарот бидејќи се нуди во четири различни изведби. Како атмосферски со 65 КС, со турбо натполнење и моќност од 85 и 105 КС, а во изведбата на природен гас и бензин остварува 80 КС.

Сега на ред е петата изведба која ќе биде хибридна. Не се знае која од изведбите ќе добие помош од електромотор, но се претпоставува дека тоа ќе биде најмоќната со 105 КС.

Хибридниот систем ќе биде сличен на IMA на Honda каде малиот електромотор е вграден во менувачот и му помага на бензинецот при забрзување. Меѓутоа електромоторот нема да работи самостојно.

Првиот модел во кого ќе се вградува ќе биде Fiat 500 и тој ќе пристигне до купувачите кон крајот на 2013 година. Следни модели се Panda и Fiat 500L.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat