Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Најавен новиот Mitsubishi Colt - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Најавен новиот Mitsubishi Colt
01.12.2011

Mitsubishi на домашен терен, на салонот на авотмобили во Токио, го претстави својот нов пулен меѓу малите автомобили Mirage чија комерцијализација е планирана да почне следната година.

mitsubishi-mirage-colt-1-2011-1

Mitsubishi Mirage ќе биде глобален автомобил и се очекува до средина на 2012 година да пристигне и во Европа каде ќе се продава под востановеното име Colt. Mirage/Colt е скорен така за да им се допадне на луѓето низ цел свет.

Не е сигурно колку еден ваков заоблен и исчистен дизајн ќе има се допадне на пребирливите купувачи во Европа, но целта на дизајнерите била да се создаде многу простор во внатрешноста за комфорен превоз на пет патници.

Внатре преовладува едноставност. Масивната арматура ја краси едноставна централна конзола со голем мултифункционален екран од течни кристали отпорен на допир и под него командите од клима уредот.

Пред возачот се наоѓа огромен брзиномер обрабен со хромиран прстен и до него се преклопува мал бројач на вртежи. Останатите информации се појауваат на дисплејот сместен од другата страна на брзиномерот.

Под хауба на Mitsubishi Mirage/Colt работи 1.0 литарски трицилиндарец со променливи фази на отворање на вентилите, директно вшприцување на горивото и систем Start&Stop.

Mitsubishi не говори многу за новиот мотор. Моќноста и вртежниот момент остануваат непознаница, но затоа е нагласено дека потрошувачката е во рамките на 3,3 l/100 km, а емисијата на јаглероден диоксид е 84,7 g/km.

Комерцијализацијата на Mirage/Colt ќе започен во Тајланд во текот на месец март 2012 година, а потоа продажбата полека ќе се раширува низ цел свет. Детални информации се очекуваат.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat