Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Најбезбедниот автомобил доаѓа од Кина - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Најбезбедниот автомобил доаѓа од Кина
26.09.2013

Qoros 3 Sedan доби максимален број на ѕвезди на проценката на EuroNCAP, вкупно 5, со што го заслужи приматот за најбезбеден автомобил на светот кој ниту помалку, ниту повеќе доаѓа од Кина.

qoros-3-sedan-euroncap-1-2013-1

За него веќе пишувавме, а сега е пред нас. Qoros 3 Sedan запиша резултат од 88% што е највисок на проценките на EuroNCAP годинава. Воедно тој е единствениот кинески автомобил кој добил 5 ѕвезди.

Qoros 3 Sedan освои 95% за заштита на возрасни патници, 87% за заштита на деца во кабината, 81% за сериски системи за безбедност и 77% за заштита на пешаци.

qoros-3-sedan-euroncap-2-2013-1

Успехот покажува дека ниту кинеските автомобили не се тоа што биле. Qoros е сестринска компанија на Chery Automobilе и израелската Israel Corp и веќе врбува популарни лица од автомобилската индустрија.

Еден од нив е и шефот на дизајн на Mini, Герд Хилдебранд. Освен напредните безбедносни системи Qoros 3 под хауба пакува 1.6 литарски турбо бензинец со 156 KС и 210 Nm, спарен со менувач со две спојки на Getrag.

qoros-3-sedan-euroncap-3-2013-1

Има 8 воздушни перници и информациски систем со екран од 8 инчи. Со ова Qoros оствари ветувањето дека нивните возила по ништо нема да се разликуваат од европските.

Покрај седанот во следниве неколку години на пазарот ќе се појават и комби Qoros 3 Estate и хибриден кросовер 3 Cross, а во следните 5 години се спремаат 5 нови модели на марката меѓу кои луксузен кросовер и седан.

qoros-3-sedan-euroncap-4-2013-1

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat