Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Најбрзиот автомобил на OPC - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Најбрзиот автомобил на OPC
15.08.2011

Opel на почетокот на месец мај ја најави специјалната серија на Insignia OPC, Unlimited како најбрзиот продукт кој доаѓа од спортскиот оддел Opel Perfromance Center, a сега открива малку повеќе за неа.

opel-insignia-opc-unltd-1-2011-1

Податоците за моќноста на 2.8 литарскиот V6 со турбо натполнење остануваат исти. Тоа значи дека Insignia OPC Unlimited под хауба пакува 325 КС. Вртежениот момент изнесува мрсни 435 Nm и се испраќа до сите четири тркала.

Погонот Adaptive 4x4 вртежениот момент го испраќа до сите четири тркала преку електрохидрауличен распределувач на Haldex и самозаклучувачки заден диференцијал eLSD. Сузпензијата е FlexRide.

Сето ова е исто како и кај обичната Insingnia OPC. Разликата се сокрива во максималната брзина која како што беше најавено достигнува 270 km/h и се однесува на седанот.

Кај останатите верзии на Insignia OPC Unlimited, односно комбито и верзијата со пет врати таа е пониска. Воедно забрзувањето од нула до 100 km/h кај седанот е спуштено за повеќе од 1 секунди и изнесува 6,0 секунди.

На останатите две верзии за оваа егзибиција им се потребни 6,6 секунди. Како се постигнати подобрите перформанси од Opel и од OPC сеуште не откриваат. Се претпоставува дека измените се во ремапирање на управувачката електроника.

Opel планира премиерно да ја прикаже Insignia OPC Unlimited на салонот во Франкфурт каде ќе биде октирени сите аспекти на автомобилот.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat