Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Најмоќната Astra на сите времиња - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Најмоќната Astra на сите времиња
09.03.2012

Opel без големи помпи ја прикажа најмоќната и најбрзата изведба на Astra во историјата на моделот која ја носи престижната ознака OPC и се перчи со 280 коњси сили и максималнa брзина од 250 km/h.

opel-astra-opc-gen-1-2012-1

Моќните 280 КС, Astra OPC ги добива од 2.0 литарскиот турбо бензинец со директно вшприцување на горивото. Покрај масивната снага моторот произведува и мрсен вртежен момент од 400 Nm.

Погонот е на предна оска, а за да се пренесе големата снага на подлогата се грижи спортското подвозје кое напред има опружна нога тип McPherson и систем на водилки кои во OPC ги нарекуваат HiPerStrut.

Кон потпирањето се надополнуваат и активните амортизери FlexRide кои нудат и специјално подготвени модуси на работа: Sport и OPC за ултимативно доживување на тркачка патека.

Возачот и совозачот седат во новоконструирани тркачки седишта кои се за 45% полесни од вообичаените и за преслечени со посебен високотехнолошки материјал кој спречува лизгање на телото и недозволува потење.

Astra OPC сеуште не е подготвена за комерцијаизација бидејќи сите високотехнолошки елементи треба да го поминат ригорозниот тест на северниот круг на патеката Нирбургринг во должина од 10.000 километри.

За сега толку информации околу новата Astra OPC, повеќе детали се очекуваат наскоро, важно е што автомобилот конечно може да се види во живо.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat