Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Најмоќниот сериски хечбек на светот - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Најмоќниот сериски хечбек на светот
05.11.2012

Новата А Класа на Mercedes во изведбата AMG, која ќе се продава под полно име А45 AMG e најмоќниот хечбек на светот тврдат тест возачите на AMG кои ја тестирале на патеката Хокенхајм.

mercedes-a45-amg-zolt-1-2012-1

Во паузите на тестирањето автомобилот е ставен на динамометар за мерење на моќноста бидејќи тест возачите сметале дека располагаат со повеќе од наведените 330 КС.

После мерењето утврдено е дека 2.0 литарскиот турбо бензинец на А45 AMG ослободува 350 КС кои го претвораат во најмоќен сериски хечбек на светот. До сега пред него беше само Audi RS3 со 340 КС извлечени од 2.5 литарскиот турбо со 5 цилиндри.

Максималниот вртежен момент на A45 AMG изнесува 450 Nm. Toj носи поцврсто подвозје кое е и пониско од обичната верзија за 25 mm. Сериски доаѓа со бандажи од лесен метал од 18 инчи, а со доплата се добиваат бандажи од 19 инчи.

Погонот е на четири тркала преку централна електрохидраулична спојка на Haldex од најнова генерација и менувач со две спојки и седум степени на пренос. Погонот дозволува спринтот до 100 km/h да биде спуштен на помалку од 5 секунди.

Максималната брзина е ограничена на 250 km/h, но кој сака блокадата може да биде поставена на повисоки 270 km/h. Mercedes ја најавува премиерата на А45 AMG за во март на салонот во Женева.

Цената би се движела во рамки меѓу 45.000 и 50.000 евра. Од Mercedes ги објавуваат и фотографиите на делумно маскираниот отровен хечбек.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat