Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Најубавиот кабриолет на Opel - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Најубавиот кабриолет на Opel
18.10.2012

Месец и половина откако ги обелодени првите тизери Opel во целост ја открива Cascada, најубавиот кабриолет на марката којшто маѓепсува и емотивно го врзува секого што ќе фрли поглед кон него.

opel-cascada-1-2012-1

Cascada е подеднакво убава и со отворен и со затворен кров којшто благодарение на новата конструкција на механизмот гледано од профил обезбедува безмалку непрекината линија како кај купе со метален кров.

Инженерите на Opel ја растегнале Сascada до должина од 4.697 mm и ширина од 1.840 mm, додека растојанието меѓу оските мери 2.700 mm. Димензии кои ветуваат доволно простор во кабината за комфорно уживање во ветрот на четири патници.

Заштитата доаѓа од платнен кров изработен од материјал којшто ветува мала дебелина и максимална термичка и звучна изолација. Пакувањето и отворањето на кровот се случува во само 17 секунди при брзини до 50 km/h.

Со отворен кров багажникот нуди 280 литри, додека со затворен волуменот се зголемува на 350 литри. Каросеријата на Сascada добила низа засилувања кои овозможуваат да има 43% повисока отпорност на усукување и 10% повисока отпорност на свиткување од претходникот.

opel-cascada-2-2012-1

Овие податоци сами по себе ветуваат висока безбедност и возна динамика која е дополнето со суспензијата FlexRide и технологијата на потпирање на специјалистите од OPC, наречена HiPerStrut, која ја користи Insignia OPC.

Под хауба работи 1.4 литарскиот турбо бензинец кој испорачува 120 или 140 КС зависно од изведбата, а знаменосецот го задвижува новиот 1.6 литарски турбо бензинец SIDI кој испорачува 170 КС и 280 Nm меѓу 1.650 и 3.200 врт/мин.

Дизелот 2.0 CDTI навиен на 165 КС и 380 Nm претставува штедлива верзија со експлозивни перформанси. Секако моторната понуда нема да остане ограничена само на овие четири изведби.

Понатаму се очекуваат помоќни мотори и бензинци и дизели. Комерцијализацијата на Cascada е закажана за в година на пролет.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat