Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Наследникот на Outlander наближува - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Наследникот на Outlander наближува
02.12.2011

Mitsubishi на салонот во Токио го најавува концептот Px-MiEV II којшто како што вели ознаката влегува во втора генерација и во иднина треба да го замени Outlander кој сеуште добро се продава.

mitsubishi-px-imiev-ii-1-2011-1

Концептот Mitsubishi Px-MiEV II е plug-in хибрид кого го задвижува 2.0 литарски бензинец и два електрични мотори еден поставен на предната и еден на задната оска, а вкупната моќност на трите мотори е преcметана на 162 КС.

Техниката е идентична како и кај првата генерација на концептот, но претрпела подобрувања. Дури и дизајнот не е сменет освен ситни детали.

Електромоторите енергијата ја добиваат од литиум-јонски батерии и кога вози само на батерии овој SUV може да мине 50 километри без да се вклучи во погон бензинскиот мотор.

Секако бензинецот се вклучува кога батериите ќе се подиспразнат, а при нагли забрзувања и на терен сите мотори работат заедно. Од Mitsubishi наведуваат дека кога работат сите мотори заедно Px-MiEV II троши едвај 1,7 l/100 km.

На овој начин со едно полнење на резервоарот и на батериите можат да се минат 800 километри. Инженерите наведуваат дека техниката е доволно доверлива за да може да се вградува и во сериски модел.

Сепак, развојот продолжува за новата генерација на Outlander со најавената техника да пристигне на пазарот за околу две години од сега.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat