Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Nissan го открива новиот GT-R - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Nissan го открива новиот GT-R
08.11.2012

Секоја година од појавувањето на новата генерација во 2007, Nissan внимателно го полира својот дијамант GT-R кој станува се подобар. Така за следната година Nissan најавува ултимативна доработка.

nissan-gt-r-obnoven-1-2012-1

Инженерите прво започнале со доработка на битурбото V6 од 3.8 литри. Моторот добива нови вшприцувачки, нови издувни вентили и доработен картер. Моќноста од 550 КС не е сменета, но сменета е испораката на силината и одзивот на педалот за гас.

Така е подобрено и забрзувањето од место до 100 km/h кое од 2,84 секунди е спуштено на точно 2,7 секунди. Подобриот резултат се должи и на измените кај подвозјето заради што тежиштето е дополнително спуштено.

Измените се однесуваат на нови подобрени предни амортизери, нов вид на пружини и стабилизатори. Покрај спуштањето на тежиштето со измените е подобрено и управувањето и стабилноста но и комфорот.

Тестирањата на Нирбургринг откриваат дека оваа изведба го свртува Северниот круг за 7 минути и 18,6 секунди што е за 2,4 побрзо од актуелниот модел. Колку за споредба новата верзија е побрза од првата од 2007 година за цели 20 секунди.

Останатите детали за моделската изведба на GT-R за 2013 година Nissan ги чува за целосното откривање кое треба да се случи на крајот на месецот. Продажбите се закажани за на пролет следната година.

Инсајдери на марката велат дека со подобрувањата ќе скокне и цената која ќе се доближи до сумата од околу 100.000 евра.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat