Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Nissan готви нов компакт - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Nissan готви нов компакт
10.09.2012

Сегментот на компактните, или како што ги нарекуваат мали семејни автомобили, ужива голема популарност посебно во Европа. Едноставно тој е парче од колачот што не смее да се пропушти.

nissan-invitation-koncept-1-2012-1

Ова многу добро го знаат во Nissan иако подолго време од заминувањето на Almera јапонскиот производител нема соодветен модел во овој сегмент. Можеби Tiida која е интересен концепт, но не им се допаѓа на купувачите во Европа.

И ова многу добро го знаат во Nissan и подготвуваат соодветен соперник кого го откри извршниот потпретседател на марката Енди Палмер. Според него новиот компакт на Nissan на пазарот ќе се појави во 2014 година.

Новиот модел нема да биде нова генерација на Almera дециден е Палмер. Името ќе биде различно, позвучно и што е најважно, според Палмер, името добро им е познато и на купувачите на Nissan и на автомобилските познавачи.

Новиот компакт на Nissan ќе биде поставен на платформата што ќе ја носи и новата генерација на Renault Megane. Под хауба ќе работат познатите мотори на алијансата Renault-Nissan.

Основа ќе биде турбо бензинецот од 1.2 литри со моќност од 115 КС, следат турбото од 1.4 и 1.6 литри, а од дизелите тука се проверениот 1.5 dCi и новиот дизел 1.6 кој испорачува 130 КС.

Моделот ќе се нуди како хечбек со пет врати и во моментот не се размислува за друга каросериска изведба, но затоа сериозно се размислува за жешка верзија доработена од спортското одделение на Nissan, Nismo.

Taa би се фатила во костец со лутиот Megane RS што значи дека врз асфалтот ќе се изживуваат преку 250 КС.

Палмер за сега не открива како ќе личи новиот комапкт, но познавачите се уверени дека дизајнот ќе влече смерници од концептот Invitation прикажан во галеријата.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat