Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Nissan готви одговор за GT 86 и BRZ - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Nissan готви одговор за GT 86 и BRZ
20.07.2012

Раководството на Nissan даде зелено светло за развој на проектот на компактен спортски автомобил кој како концепт беше прикажан минатата година на салонот на автомобили во Шангај.

nissan-mini-z-koncept-1-2012-1

Nissan Compact Sports Concept како што гласеше полното име на концептот ќе се претвори во Nissan Mini-Z и ќе биде позициониран под поголемиот и помоќен брат Nissan 370 Z. Токму на место за да се бори со Toyota GT-86 и Subaru BRZ.

Во развојот на Mini-Z покрај инженерите од Јапонија ќе учествуваат дизајнерите од кинеското одделение за развој на Nissan. Значи Mini-Z техниката ќе биде дело на Јапонци, а дизајнот на Кинези.

Според димензиите малиот спортист на Nissan ќе биде на ниво на една Honda CR-Z и ќе се нуди во изведба со погон напред и погон на четири тркала. И токму вторава изведба се смета за вистински конкурент на пулените на Toyota и Subaru.

Од моторната понуда за сега се зборува само за 1.6 литарскиот турбо бензинец кого Nissan го вградува во Jukе и кој испорачува 190 КС. Mini-Z би се појавил на пазарот кон крај на следната година и би чинел до 15% помалку од купеата на Toyota и Subaru.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat