Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Nissan Leaf лидер меѓу електромобилите - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Nissan Leaf лидер меѓу електромобилите
04.08.2011

Пазарот во САД во моментот проголтува најголем број на електромобили и затоа производителите водат жестока битка за секој купувач во која барем за сега победата ја однесува Nissan со Leaf.

nissan-leaf-usa-1-2011-1

Статистиката вели дека Nissan Leaf е лидер по продажба во САД и минатиот месец, исто како и претходните три месеци, повторно го победи американецот Chevrolet Volt.

Во јули од вкупно продадени 1708 електромобили во САД, дури 931 отпаѓаат на Nissan Leaf, што е повеќе од половина од вкупната продаджба. Интересно во јули се продадени само 125 примероци од Chevrolet Volt.

Разликата е евидентна, но од General Motors пристигнува информацијата дека за Chevrolet Volt има многу поголем список на нарачки отколку што фабриката произведува.

chevrolet-volt-usa-1-2011-1

Како и да е во првите шест месеци од годината продадени се вкупно 4806 примероци од Nissan Leaf, а од Chevrolet Volt се продадени 2870 примероци.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat