Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Nissan Pathfinder создаден да истражува - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Nissan Pathfinder создаден да истражува
07.08.2012

Nissan одлучи да не чека ниту еден голем салон на автомобили за да ја претстави новата четврта по ред генерација на Pathfinder која од класичен тврдокорен теренец се претвора во модерен кросовер.

nissan-pathfinder-1-2012-1

Оваа трансформација на вистинските љубители на теренци нема да им се допадне, но во Nissan одлуката за трансформацијата ја оправдуваат со се помалиот интерес за класични теренци од оваа категорија.

Денес купувачите се свртуваат кон поголема економичност, повеќе простор во кабината, подобри возни својства на пат, полесно ракување. Сепак, од Nissan велат дека новиот Pathfinder не загубил ништо од теренските способности.

За сега моделот се нуди само на пазарите во Северна Америка. Поставен е на платформата на Infiniti JX и под хауба го носи 3.5 литарскиот бензинец V6 со 260 КС спарен со менувач со континуиран преносен однос Xtronic.

Според инженерите на Nissan овој нов менувач му овозможува на Pathfinder да ја спушти потрошувачката за 30% во однос на претходникот. Погонот е на предни тркала или по желба на клиентот на сите четири преку системот All Mode 4x4.

Пониската потрошувачка се должи и на пониската тежина за 230 kg. Дури и најтешката верзија не преминува 2.000 kg. Поточно тежи 1.946 kg. Во кабината има 7 места за седење.

Седиштата се прицврстени со новиот систем EZ Flex кој дозволува преуредување на внатрешноста според потребите. Опремата е богата со елементи како греење на волан, проветрување и греење на седишта и аудио на Bose со 13 звучници.

За сега толку. Цените и останатите технички детали околу перформансите ќе бидат објавени непосредно пред стартот на продажбата на есен.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat