Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Нов пикап од Кина - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Нов пикап од Кина
01.11.2011

Од Кина пристигнува нов пикап за кого производителот Foton Motor тврди дека не е копија на ниту еден модел на некоја од востановените западни или источни марки автомобили туку самостоен проект.

foton-tunland-1-2011-1

Пикапот е наречен Foton Tunland и е одговор на кинескиот производител на брзо растечкиот пазар на ваков тип на возила во светот. Иако кинезите велат дека дизајнот е сопствен, сепак во него можат да се препознаат туѓи елементи.

Но, без оглед на се мора де се признае дека кинеските дизајнери конечно нацртале нешто симпатично кое ниту во генерален облик ниту во детали не отскокнува од дизајнот на вообичаените возила од овој сегмент.

Плус моќе да се пофали со солидна техника. Поставен е на шасија произведена по технологија на водечките автомобилски компании и затоа може да се пофали со освојување на солидни 4 ѕвезди на краш-тестот на EuroNCAP.

Во понудата се две верзии со единечна или со двојна кабина која е претставена на фотографиите. Пикапот може да носи товар до 1 тон тежина и може да влече приколка со тежина до 2,25 тони.

Погонот е на задни или на четири тркала и го носи пoтписот на Cadillac, а клиренсот е 210 mm доволно за лесно совладеување на препреки на терен. Под хауба работата два дизели со 130 и 163 КС, а ќе биде понуден и бензинец со моќност од 190 КС.

Со помоќниот дизел Foton Tunland до 100 km/h забрзува за 13,6 секунди, а максималната брзина изнесува 160 km/h со просечна потрошувачка од 8,0 l/100 km.

На кои пазари ќе се пласира Foton Tunland од компанијата сеуште не кажуваат, но очигледно целта е покрај кинескиот освојување на дел од европските пазари. Цената би требало стартува од околу 10.000 евра.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat