Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Новата Класа S ќе има менувач со 9 степени - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Новата Класа S ќе има менувач со 9 степени
30.05.2012

Новата генерација на знаменосецот на Mercedes, Класа S, ќе користи автоматски менувач со 9 степени на пренос и според инженерите на марката е максимумот што еден менувач може да понуди.

mercedes-klasa-s-crtez-1-2012-1

Вградувањето на менувач со 9 степени на пренос не е новина во индустријата, специјалистот за трансмисии ZF веќе претстави компактен автоматик којшто ќе се вградува во возила со погон напред или на четири тркала.

Mercedes долго го најавува овој менувач, но не се знаеше во кој модел ќе дебитира. Во информацијата стои дека менувачот ќе се вградува во сите верзии на Класа S без оглед на моторот и погонот.

Имено дури и изведбата со погон на четири тркала 4Matic ќе го носи овој менувач. Исто така менувачот ќе го користи и хибридната верзија на класата S. И тука работите ќе застанат

Инженерите на Mercedes сметаат дека девет степени на пренос се максимумот што може да понуди искористливост на вртежниот момент на моторот и се преку тоа е фрлање пари во ветар.

Информациите дека најстариот производител на светот ќе се појави со автоматик со 10 степени напренос во Mercedes ги отфрлаат како неточни. Новата Класа S ќе се појави дури следната година на есен на салонот во Франкфурт.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat