Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Новата Toyota Auris со мотор од Mini Cooper D
22.12.2011

Откако обезбеди дизел мотори од BMW за своето одделение во Австралија и тамошните модели на Camry и на Corolla, сега Toyota се свртува и кон својата гама автомобили во Европа.

toyota-auris-hybrid-1-2011-1

Прв европски модел што ќе носи дизел од BMW ќе биде новата генерација на Auris која пристигнува на пазарот во 2014 година. Новиот Auris под хауба ќе го пкува дизелот од Mini Cooper D.

Станува збор за модерен турбо дизел од 1.6 литри кој испорачува 110 КС и максимален вртежен момент од 270 Nm и се перчи со екстремно ниска потрошувачка на гориво.

Според инженерите на Toyota, новиот Auris со овој дизел под хауба ќе може да мине 100 километри со само 3,8 литри. За споредба хибридниот Auris HSD минува 100 километри со 4,0 литри гориво.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat