Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Нови сознанија за Golf VII - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Нови сознанија за Golf VII
24.08.2012

Volkswagen во превечерјето на претставувањето на новата генерација на Golf, седма по ред, открива нови детали за својот најпродаван компакт, но за жал не открива ниту една фотографија.

vw-golf-sedum-prikaz-1-2012-2

За разлика од претходно не станува збор за модернизација туку за комплетно нов модел каде што и стоеја забелешките на актуелниот модел. Платформата како што беше најавувано е MQB.

Новиот Golf е долг 4.255 mm широк е 1.799 mm и висок е 1.452 mm. Тоа се плус 56 mm во должина, плус 13 mm во ширина и минус 28 mm во висина. Меѓуоскиното растојание нараснува за 59 mm, трагата напред за 8 mm, а трагата назад за 6 mm.

Димензиите ослободиле повеќе простор во кабината и во багажникот кој сега има волумен од 380 литри или плус 30 литри. Иако поголем новиот Golf е полесен од актуелниот просечно за 100 kg.

Потпирањето напред McPherson одзади мултилинк е полесно за 26 kg, седиштата се полесни за 7 kg, електричната инсталација е полесна за 3 kg, а полесен за 22 kg е и модернизираниот 1.4 литарски турбо бензинец.

За него се знае дека ќе остварува 140 КС, ќе се нуди и со 7 степен менувач со две спојки DSG, со електронско заклучување на диференцијалот како кај Golf GTI и ќе има адаптибилно управување со 5 модуси на работа: Eco, Sport, Normal, Individual и Comfort.

Со овој мотор Golf VII во просек ќе троши по 4,8 l/100 km и ќе емитува јаглероден диоксид од 112 g/km. Нови детали се очекуваат. Фотографијата е неофицијална.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat