Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Новиот Focus RS доаѓа во 2013 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Новиот Focus RS доаѓа во 2013
08.08.2011

Ford официјално потврдува дека новата генерација на жешкиот Focus RS ќе се појави за околу две години, или кон крајот на 2013 година, и ќе има значително повеќе коњски сили од претходникот.

ford-focus-st-1-2011-1

Според шефот на Ford за компактни модели, Гунар Херман, третата генерација на Focus RS ќе има моќност близу до онаа на лимитираната верзија RS500 за која знаеме дека пакува 350 КС.

Лабораториските истражувања во поглед на моторот се во напредна фаза, а се работи на зголемување на издржливоста. Херман наведува дека на пробните маси работат мотори кои имаат и по 380 КС.

Херман вели дека инженерскиот тим нема намера да го смени предниот погон на автомобилот без оглед на поголемата моќност, иако многумина очекуваа дека новиот Focus RS ќе има погон на четири тркала.

Новиот Focus RS нема да има проблеми со преносoт на поголемиот вртежен момент на подлогата заради подобрувањата кај потпирањето Revoknuckle и новиот самозаклучувачки диференцијал кој повторно доаѓа од Quaife.

Новиот Focus RS под хауба ќе носи модификувана верзија на 2.0 литарскиот EcoBoost мотор којшто ќе се вградува и во Focus ST. Но, за разлика од 250 КС колку што ќе има во ST, во RS тие ќе бидат околу 350 КС.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat