Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Новиот Golf R помоќен од Audi S3 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Новиот Golf R помоќен од Audi S3
16.04.2013

Инсајдери од Volkswagen откриваат дека најлутата изведба од седмата генерација на Golf, која ја носи наставката R во името, ќе биде помоќна од неговиот брат и соперник од Инголштад, Audi S3.

vw-golf-r-sedum-najava-1-2013-1

Под хауба на новиот Golf R ќе работи турбо бензинец од 2.0 литри којшто ќе биде навиен на дури 305 КС. Коњица далеку помоќна од 280-те коњски сили на претходникот.

Контролата на масивната снага оди преку погонот на четири тркала, електронски контролиран самозаклучувачки диференцијал на предната оска и електронска програма на стабилноста која ќе може целосно да се исклучи за максимални перформанси на тркачка патека.

Перформансите сеуште се држат во тајност, но се очекуваат далеку подобри спринтерски способности од претходникот кој до 100 km/h забрзуваше за 5,5 секунди и возеше со максимални ограничени 250 km/h.

Новиот Golf R ќе биде околу 100 kg потежок од новиот Golf GTI што се должи на погонот на четири тркала, помасивните сопирачки и стабилизатори. Кај моделите од претходната генерација разликата во тежина е 150 kg.

Намалувањето на масата е постигнато со олеснување на повеќе елементи од погонот на четири тркала. Новиот Golf R премиерно треба да биде прикажан на салонот во Франкфурт на есен.

Она што изненадува е најавата за неговата цена која треба да биде пониска од онаа на претходникот. Цената на Golf VII R во Германија ќе стартува од 35.500 евра, додека Golf VI R стартува со цена од 36.100 евра.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat