Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Новиот Range Rover Sport ќе има 550 КС - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Новиот Range Rover Sport ќе има 550 КС
15.11.2012

Развојните одделенија на Land Rover работат на модернизирање на Range Rover Sport кој на пазарот треба да пристигне следната година и во понудата ќе вклучува жешка изведба со моќни 550 КС.

range-rover-sport-550-najava-1-2012-1

Информацијата доаѓа од еден од менаџерите на британската марка кој посакал да остане анонимен и посочил дека лутиот Range Rover Sport ќе му биде директен конкурент на Porsche Cayenne Turbo S.

Според првичните информации инженерите на Land Rover го доработуваат постоечкиот V8 од 5.0 литри чија подобрена изведба со помош на механички компресор ќе ги истискува најавените 550 КС колку што имаше претходниот Cayenne Turbo S.

Истиот мотор се вградува и во Jaguar XKR-S и го забрзува до 100 km/h за 4,4 секунди. Но за во спортскиот теренец ќе претрпи измени со цел да се подобри испораката на вртежниот момент потребна за тешкото возило.

Се очекува Range Rover Sport да лови темпо 100 за околу 5 секунди со што би се доближил до конкурентот од Цуфенхаузен кој оваа спринтерска дисциплина ја совладува за 4,5 секунди.

Колку за споредба најмоќната изведба на актуелниот Range Rover Sport каде масивниот V8 испорачува 510 КС со шест степен автоматик од место до 100 km/h забрзува за 6,2 секунди.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat