Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Новиот Type-R ќе биде најбрз компакт - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Новиот Type-R ќе биде најбрз компакт
30.10.2012

Новата генерација на Civic Type-R, мора да биде најбрз автомобил во сегментот открија минатиот месец раководните лица на јапонскиот производител и потврдуваат дека ќе пристигне во 2015 година.

honda-civic-wtcc-1-2012-2

Новиот Civic Type-R во целост ќе ја користи технологијата на машините кои се натпреваруваат во Светскиот шампионат за сериски модификувани автомобили – WTCC.

Тоа значи дека секоја компонента од подвозјето, моторот, менувачот ќе биде исполирана како дијамант, што само по себе ветува најбрз круг на Нирбугринг за возила со погон на предна оска.

Така Honda сака од трон да го симне актуелниот рекордер Renault Megane RS. Новиот Type-R ќе го задвижува турбо бензинец од 1.6 литри чија моќност е подигната на 250 КС.

Силината ќе се пренесува преку новоконструираниот роботизиран менувач со две спојки и 8 степени на пренос. Менувачот подоцна ќе се вградува и во останатите модели на Honda.

Вака подготвен Civic Type-R до 100 km/h ќе спринтува за околу 6 секунди, додека максималнатра брзина ќе биде околу 250 km/h.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat